Yeni Öğrenci Koçlarının Karşılaştığı İlk 3 Zorluk. Öğrenci koçu olmak, heyecan verici ve zorlu bir yolculuktur.

Sadece profesyonel bir eğitim ve öğrenci koçu olmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel olarak da gelişirsiniz. Herhangi bir değişim deneyiminde olduğu gibi, yeni eğitim ve öğrenci koçları becerilerini geliştirirken ve güvenlerini oluştururken zorluklarla karşılaşırlar. Yeni eğitim ve öğrenci koçlarının karşılaştığı en yaygın üç zorluk, ilk öğrencilerini bulmak, koçluk sürecine güvenmek, dinlemelerini derinleştirmek ve tavsiye vermeyi durdurmak.

1.) İlk 5 Öğrencinizi Bulmak

Başlarken ilk beş öğrenciyi bulmak çok zor görünebilir. Sadece yeni başlamış olduğunuz için değil, aynı zamanda yeni bir kariyer de pek çok şeyi ilk defa yapacak olmanın verdiği acemilik te vardır. Öğrenci Koçluğu hakkında konuşmak, öğrenci koçluğuna bakış açışınızı paylaşmak, soruları yanıtlamak ve işini geliştirmek için yeni yollar düşünmek

Tüm bunları aynı anda yapmak oldukça bunaltıcı gelebilir ve koçluğa yen adım atmış eğitim ve öğrenci koçları olarak kendinize olan güveninizi zedeleyebilir. Bu nedenle ilk beş öğrencinizi bulmak ve onlarla çalışmaya başlamak oldukça zorlu bir görevdir. Önemli olan her şeyi tek bir görüşmede halletmeye çalışmamanızdır. Zira insanların satın alma kararını verebilmesi için 6-8 arasında temas gerekiyor. Bu temaslarda insanların sorularına cevap verebilecek bilgileri paylaşmanız size de hazırlanma noktasında esneklik sağlayacaktır. Olası öğrenci adaylarınıza ve ebeveynleri ile paylaşacağınız bilgileri düzenleyebilir ve özellikle ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bu bilgileri damıtabilirsiniz. Her bir öğrenciye ulaşma yolculuğunuzda sohbetlerinize koçluk deneyimlerinizi de dahil ederek bu fırsatları değerlendirebilirsiniz. Öğrencileriniz ve ailelerinin ihtiyaçlarını gerçekten dinlemek pek çok yeni eğitim ve öğrenci koçlarının karşılaştığı önemli bir zorluktur.

2.) Dinleme Becerilerinizi Derinleştirmek

İletişim için öğrendiğimizi ilk şey öncelikle davranışlar ki bebekken beden dili ile konuşurduk, sonra kelimeler oldu ki kendimizi konuşarak ifade etmeye çalıştık, sonra okula başladık ve iletişimde yazarak iletişim kurmayı öğrendik. Başka bir ifadeyle izleme, konuşma, okuma ve yazma öğrendik ama kimse bize nasıl dinleyeceğimizi öğretmedi. Varsaydık ki dinlemeyi biliyoruz, bilmekten öte zaten dinliyoruz.

Yıllarca, başkalarıyla bağlantı kurmak veya sorduklarına yanıt vermek için dinledik. Kendi hikayemizi, uzmanlığımızı, deneyimlerimizi paylaşmak için dinledik. Bir eğitim ve öğrenci koçu olarak kendinizi bu denklemden çıkararak dinlersiniz. Öğrencinizin yerinde olmanın sizin için nasıl bir şey olduğunu hayal etmek yerine, öğrencinizin bakış açısından dinlersiniz. Kendi yerinde olmak onlar için nasıl bir şey? Bu derin dinleme seviyesinden ilk öğrencilerinizi bulma zorluğuna geri dönersek, onlara tüm bilgileri vermekle ilgilenmiyorsunuz. Bunun yerine, koçlukla ilgili zihinlerindeki boşlukları doldurmak ve iyi kararı vermeleri için onları güçlendirmek adına bir kaynak olarak hizmet etmek için onların bakış açısını derinlemesine dinliyorsunuz. Böylece, onlara farkında bile olmadan sizinle çalışmanın nasıl bir şey olacağını hissettirmiş olursunuz. Bu açıdan değerlendirildiğinde, yeni öğrenci koçları sürece çok daha kolay güvenebilirler.

3.) Sürece Güvenmek

Çoğu zaman, yeni öğrenci koçları hemen onlarla çalışmak isteyen öğrenciler ile başlamaya çok heveslidirler. Potansiyel öğrencilerinizi seçmek için bir filtre sistemi oluşturun. Her öğrenciyle çalışma isteğiniz gerçekten sizinle koçluk yolculuğuna çıkmaya hevesli olan öğrencilerle çalışma fırsatını kaçırmanıza neden olabilir. Çalışmak isteyeceğiniz öğrenciler/ müşteriler ile ilgili oluşturacağınız filtre konuşmalarınızın hangi çerçevede olacağını da belirler. İlk öğrencileriniz ile çalışmaya başladıktan sonra onların süreç ile iğli memnuniyetleri sizin kendinize olan güveninizi pekiştirdiği gibi yeni öğrencileriniz için de bir kapı aralar.

Artık hangi zorluklarla karşılaşabileceğinizi ve bunları nasıl aşabileceğinizi bildiğinize göre, yeni kariyeriniz Eğitim ve Öğrenci Koçluğu yolculuğunuza biraz daha kolay başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi isterseniz eğitim programlarımıza katılın ve hemen eğitim ve öğrenci koçluğu yolculuğunuza başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz