ICF sertifikalı bir koç olmak… Uluslararası Koçluk Federasyonu Akredite bir Eğitim Almak

Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), koçluk mesleğinin liderliğini üstlenmiş küresel bir organizasyondur. ICF, koçluk mesleği ile ilgili yüksek standartlar belirleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Koçluk endüstrisi hızlı gelişen bir alan ve bu endüstri içinde varlığınızı en etkili bir şekilde sürdürmek için ICF akredite İz Koçluk’ ta Eğitim ve Öğrenci Koçluğu eğitimini alarak koçluk mesleğine dahil olmak size rekabet üstünlüğü sağlayacaktır.

ICF, Koçluk eğitimi vermez ya da koç yetiştirmez. ICF eğitim programlarını nasıl olması gerektiği konusunda standartlar belirler. 1995 yılında kurulan ICF hızlı gelişen koçluk mesleğinin güvenirliliğini arttırmayı, koçların birbirleriyle bağlantı kurmasını kolaylaştırmayı amaçlayan 25.000’den fazla üyesi olan en eski, en geniş ve en büyük akreditasyon kuruluşudur.

İz Koçluk’ ta ICF akredite “Eğitim ve Öğrenci Koçluğu” ya da “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Koçluğu” programlarında eğitim alarak eğitim ve öğrenci koçu ve DEHB koçu olabilirsiniz. Her iki programda başarılı bir koçluk işini yürütmek için gerekli olan bilgi ve becerileri içerir.

ICF Sertifikalı bir koç olmak için 3 farklı seviyede koçluk unvanı verir.

 1. Associate Certified Coach (ACC)

Bu, ICF’nin sunduğu en temel koçluk unvanıdır. Bu, unvanı almış bir koç olmak için gerekli olan temel gereklilikleri yerine getirdiğiniz anlamına gelir. Bu gereklilikler şunları içerir:

 • Koçluk Eğitim Saati: 60 saat
 • Mentor Koçluk Saati: (ACC ve üstü ünvanlı bir koç ile) 10 saat
 • Koçluk Saatleri: 100 (70 saati ücretli olmalıdır)
 • Koç Bilgi Sınavı: Girmeli
 1. Profesyonel Certified Coach (PCC)

Bu profesyonel sertifika, koçluk becerilerinizi güçlendiren ileri düzey koçluk kursları ve eğitimleri aldığınız anlamına gelir. Gereklilikleri şunlardır:

 • Koçluk Eğitim Saati: 125 saat
 • Mentor Koçluk Saati: (PCC veya MCC ünvanlı bir koç ile) 10 saat
 • Koçluk Saati: 500 (440 saat ücretli olmalı)
 • Koç Bilgi Sınavı: Girmeli
 1. Master Certified Coach (MM)

Bu, ICF ile elde edilmesi en zorlu koçluk unvanıdır. Koçluk becerisinde ustalaştığınız ve koçluk sürecinde eğitiminize devam ettiğiniz anlamına gelir. Gereklilikleri şunlardır:

 • Koçluk Eğitim Saati: 220 saat
 • Mentor Koçluk Saati: (MCC unvanlı bir koç şile) 10 saat
 • Koçluk Saatleri: 2500.
 • Koç Bilgi Sınavı: Girmeli

Her seviyenin aynı bileşenlere sahip olduğunu fark edeceksiniz. Daha yüksek seviyelerde koçluk eğitimi alırken, daha fazla eğitim ve koçluk saati gereklidir. PCC ve MCC sertifikasyonunu elde etmek için bir PCC veya daha yüksek yetkinliğe sahip bir koç ile çalışmak gerekir.

Nasıl ICF Sertifikalı bir koç olabilirim?

İz Koçluk Eğitim ve Danışmanlık, size ICF onaylı bir eğitim alarak unvan almaya hazırlanmak için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

Hedefiniz eğitim ve öğrenci koçu olmak ise İz Koçluğun Gençler ve Öğrenciler için Profesyonel Koçluk eğitim programı Associate Certified Coach (ACC) olma yolunda size rehberlik edecektir.

ICF sertifikasyon başvuru süreci nasıldır?

Eğitim ve mentorluk için gerekli saatleri sağlamak, muhtemelen eğitim çalışmasından daha uzun sürecektir. Bu saatler çok önemlidir, çünkü size becerilerinizi uygulama (koçluk eğitimi) ve bir uzmandan fikir edinme (mentorluk) fırsatı verir. Eğitim programını bitirdikten sonra, ACC unvanının almak için bu saatleri tamamlamanız gerekecektir. Bunları yaptıktan sonra başvuru için hazırsınız! ICF’ in başvurunuzu işleme koyması, izlediğiniz yola ve yönettikleri uygulamaların hacmine bağlı olarak genellikle birkaç hafta sürer.

ICF Sertifikalı bir koç olmak için başarılı bir koçluk işi kurmayı amaçlıyorsanız ICF onaylı bir eğitim almak, harcadığınız zamana ve emeğe değer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz